Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki, szczególnie wśród dzieci. Nie wszystkie jednak gry są przeznaczone dla nieletnich. Na rynku znajdują się propozycje, których rozgrywka opiera się na wulgarnym języku, nagości oraz przede wszystkim na przemocy. Gry takie jak seria Grand Theft Auto czy popularne gry FPS (First Person Shooter) np. Call of Duty czy Battlefield, w których to gracz wciela się w żołnierza i jego głównym celem jest zabijanie przeciwników nie są odpowiednie dla dzieci. Warto dlatego zainteresować się systemem klasyfikacji gier znanym lepiej jako PEGI. To on pomoże rodzicom w wybraniu odpowiednich gier dla swoich dzieci. 

PEGI, czyli Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier używany jest w 32 krajach, a w Polsce jest jedynym oficjalnym systemem klasyfikującym gry. Znaczki PEGI znajdują się na każdym pudełku z grą, a odpowiadają za nie specjaliści, których zadaniem jest określić czy gra przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży czy może już dla dorosłych. System PEGI stara się eliminować sytuacje, w których to 11-latek gra w takie gry jak Grand Theft Auto V, które słynie ze swojej przemocy. PEGI instruuje również rodziców na jakie gry powinni zwracać uwagę podczas zakupu.

System PEGI posiada pięć oznaczeń wiekowych. Pierwszym jest PEGI 3 i oznacza on gry odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Gry oznaczone tym znakiem mogą również posiadać znikome akty przemocy, jednak jest to przemoc znana z kreskówek. Gry, które zostały sklasyfikowane znaczkiem PEGI 3 nie mogą zawierać dźwięków i obrazów, które mogłyby przestraszyć dziecko. Oczywiście w tego typu grach nie znajdziemy wulgaryzmów oraz nagości. 

Gry oznaczone znaczkiem PEGI 7 są bardzo podobne do gier sklasyfikowanych jako PEGI 3. Nie mogą posiadać wulgaryzmów czy nagości, a jedyna przemoc jaka się w nich znajduje to taka jaką znajdziemy w każdej bajce. Jedyną różnicą jest to, że gry oznaczone PEGI 7 mogą zawierać obrazki oraz dźwięki, które mogą przestraszyć młodego gracza. Dlatego jeśli wybieramy grę z tego typu oznaczeniem warto grać w nią razem z naszą pociechą, lub znajdować się jak najbliżej niej. Dzieci potrafią być bardzo wrażliwe i nawet najmniejsza rzecz, z pozoru niegroźna, może wywołać u nich lęk. 

Kolejnym oznaczeniem gier jest PEGI 12. Gry tego typu przeznaczone są z reguły dla młodzieży, bowiem zawierają one przemoc, która nie jest już przemocą kreskówkową jak w przypadku tytułów z oznaczeniem PEGI 3 i PEGI 7. W grach tego typu, oprócz realnej przemocy, znajdziemy również odwołania do seksu czy też wulgaryzmy, które co prawda mają łagodny charakter, jednak wpisane są (lub mogą być) w rozgrywkę. 

PEGI 16 to oznaczenie gier, które przeznaczone są praktycznie już dla osób dorosłych. W rozgrywce znajdziemy już normalną przemoc, aktywność seksualną, którą można określić jako realną oraz przede wszystkim wulgaryzmy, sceny przestępstw, a także ukazanie używek różnego typu – od alkoholu, papierosów kończąc na narkotykach. Oczywiście nie są to gry, które kupilibyśmy swojemu dziecku. 

Gry stricte dla dorosłych zostają oznaczone oczywiście znaczkiem PEGI 18. Rozgrywka tego typu gier oprawiona jest w brutalną przemoc, a sam opis gry informuje o tym, że sceny znajdujące się w grze mogą wywołać uczucie odrazy. W tego typu grach, “na porządku dziennym” występuje nagość, odwołania do seksu, wulgaryzmy, czy ciągłe pokazywanie używek. Do tego typu gier zaliczamy chociażby wcześniej wspomniane Grand Theft Auto V czy gry wojenne takie jak Call of Duty. W tych tytułach rozgrywka opiera się głównie na zabijaniu przeciwników i krew jest tam bardzo częstym widokiem. Nie bez powodu określane są one grami przeznaczonymi tylko i wyłącznie dla osób dorosłych, i dzieci nie powinny w nie grać. 

To nie wszystko, ponieważ system PEGI posiada również podkategorie, czyli znaczki, które informują o tym co znajduje się w grach. Znaczki oznaczają, że w grach znajdują się wulgaryzmy, dyskryminację na różnych płaszczyznach, narkotyki, strach, hazard, seks, czy przemoc. 

Oznaczenia PEGI są świetnym pomocnikiem dla rodziców, którzy szukają formy rozrywki dla swoich dzieci. Informują nas o tym, co znajduje się w grze i czego możemy się po niej mniej więcej spodziewać. PEGI 3 i 7 oznaczają, że gry te są bezpieczne dla młodszych graczy, jednak przed posadzeniem dziecka przed komputerem dobrze byłoby sprawdzić osobiście dany tytuł i zapoznać się z jego charakterystyką. Nie chcemy przecież, aby dziecko przez nagle wyskakujące obrazki od razu się zniechęciło. Gry oznaczone PEGI 12 to gry dla młodzieży, których rozgrywka jest nieco ostrzejsza, jednak nie powinna wywoływać zaniepokojenia u rodziców. Z kolei gry ze znaczkiem PEGI 16 i PEGI 18 to tytuły z rozgrywką przeznaczoną w całości dla dorosłych, ponieważ sceny, które się tam znajdują nie są przeznaczone dla niepełnoletnich. 

 

Obraz darmowy DavidRockDesign z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *